Bilgilendirici

WOMM Nedir? WOMM Ne İşe Yarar?

WOMM (Word Of Mouth Marketing) küçük işletmelerden, büyük işletmelere kadar herkes için önemli bir yere sahiptir. WOMM kullanılan alana göre şekillenebilen ve stratejileri değişebilen bir pazarlama biçimidir. Bir ürün tanıtımından tutun bir mekanın reklamına kadar her sektörde kullanılabilmektedir. Peki ya işletmeler WOMM pazarlama biçimini nasıl kullanmaktadır? WOMM biçimi düşünüldüğü kadar faydalı mıdır?

womm-nedir

WOMM Nedir?

WOMM, bir tüketici ile bir şirketin arasındaki bağ olan ürün veya hizmetine olan ilgisinin ve düşüncelerinin günlük hayatındaki diyaloglara yansımasına denmektedir. Aslında müşteri deneyimleri ile birlikte artan ve tetiklenen ücretsiz reklamcılıktır.

WOMM pazarlama, şirketlerin tanıtım faaliyeti ile tüketiciden tüketiciye, tüketiciden pazarlamacıya teşvik fırsatları oluşturmasıdır. WOMM pazarlama, blog yazıları, reklamlar ve sosyal medya pazarlamalarını içermektedir. WOMM hakkında temel bilgiler ise şu şekildedir:

 • WOM pazarlama biçimi şirketlerin ürünleri veya sunduğu hizmetler hakkında arkadaşlarına, ailelerine ve diğer kişiler ile konuşması ile gerçekleşmektedir.
 • Tüketicilerin %88 oranında geleneksel medya yerine arkadaş tavsiyelerine uymayı tercih etmektedir. Bu durum WOMM pazarlama biçiminin ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır.
 • Şirketler ürünlerini veya hizmetlerini pazarlarken müşteriye istediğinden daha güzel ürünler veya hizmetler vermesi (müşteriyi memnun etme) ile birlikte WOMM pazarlamasına katkıda bulunabilmektedir. Doğrudan olarak memnun kalan müşteriler başka insanlara şirketinizi önermeye başlayacaktır.
 • WOMMA (Word Of Mouth Marketing Association) en iyi WOMM pazarlama biçiminin dürüst, güvenilir, sosyal, tekrarlanabilir ve saygılı olmaktan geçtiğini belirtmektedir.
 • WOM pazarlama stratejisi bloglar, sosyal medya ve reklamlar gibi çeşitli pazarlama tekniklerinin birleşimini içerisinde bulundurmaktadır.

WOMM Nasıl Oluşur?

WOM pazarlama, bir şirketin ürünleri veya hizmetlerindeki memnuniyet sonucunda doğal olarak yayılım gösteren ağızdan ağıza yapılan referans sonucu oluşmaktadır. Bu durum şirketlerin de yönergesi sonucunda doğabilir. Promosyonlar, teşvikler veya diğer ismi ile “tohumlama” olarak bilinen başka etkenler sonucu da WOM pazarlamayı tetikleyebilmektedir. Şirketlerin teşvikleri değişiklik gösterebilmektedir.

Fakat en tercih edilebilecek yol tüketicinin düşündüğü beklentiden daha yüksek hizmet sunmaktır. Başka yol ise müşteriler ile iletişimi artırmak için müşteri hizmetleri kurmak olabilir.

womm-neden-onemlidir

WOMM Faydaları Nelerdir?

Dünyadaki insanların %88 gibi büyük bir dilimi, yapılan reklamlardan önce insanların veya arkadaşlarının önerisine göre hizmet satın almaktadır. Bu durum aslında WOM pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu kısa ve net bir şekilde açıklamaktadır.

Tüketiciler şirket tarafından dinlendikleri durumda, şirkete olan bağları artmaktadır. Bu nedenle şirketler geri bildirim telefon hattı ile satış temsilcileri ile tüketicileri görüştürmektedir. Bunun sayesinde ürün hakkında geri dönüşler doğrudan şirket tarafına olabilmektedir.

WOMMA (Ağızdan Ağıza Pazarlama Derneği) tarafından ise WOMM için hiçbir mazeret olmaksızın etik olmayan davranış olarak gösterdiği şey ise: Sahtekarlık!

WOM pazarlamasının uzman isimlerinden Andy Sernovitz, akıl karıştıracak sorunları önlemek için WOMMA’nın etiklik kurallarını üç ana maddede açıkladı ve basitleştirdi. Bunlar ise:

 • Kimi temsil ettiğinizi dile getirin.
 • Yalnızca inandığınız görüşleri söyleyin.
 • Asla kim olduğunuz hakkında yalanlar söylemeyin.

WOMM’un Dijital Versiyonları Nedir?

Dijital WOMM, alışverişi kolaylaştırmaya yönelik yapılan hareketler olarak yeni teknolojileri özellikle de İnternet’i kullanmaktadır. İnceleme siteleri, sosyal medya ve sosyal medya siteleri, bloglar gibi tüketicilerin iyi veya kötü deneyimlerini paylaşabileceği sosyal ağları hedef almaktadır. Bu tür internet üzerindeki referanslar satın alım oranlarını önemli ölçüde değiştirmektedir.

womm-nasil-yapilir

WOMM Neden Bu Kadar Önemli?

WOMM, satışları arttırmak, ürün ve hizmetleri tanıtmak ve marka bilinirliğini artırmak gibi markaların önem verdiği tüketici memnuniyet maddelerinin en etkili yollarından biridir. Müşterileri hizmetleri önermeye ve olumlu yorumlar paylaşmaya teşvik eden stratejiler kullanmaktadır. Esasen müşterilere bir fırtınanın alt tabanını oluşturup geri kalanını kullanıcılara bırakmaktadır. İlk adımı atarak kar topu etkisi ile marka bilinirliğini artırma hedeflenmektedir.

Sizlere bugün WOMM hakkında bilinmesi gerekenler paylaştım. WOMM bütün firmalar için oldukça önemli bir strateji biçimidir. Özellikle sosyal medyada yapılan WOMM sayesinde tüketicilerin ilgisini oldukça hızlı bir şekilde artırmak artık oldukça mümkün olmaktadır. Sitenize yapacağınız temel SEO ile birlikte WOM pazarlaması uygulayarak marka bilinirliğinizi oldukça hızlı bir şekilde artırmanız mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bu yazınızda WOMM konusuna oldukça kapsamlı bir şekilde değinmişsiniz, teşekkür ederim. WOMM’un (Ağızdan Ağıza Pazarlama) günümüzde ne kadar etkili bir strateji olduğunu anlatmanız gerçekten aydınlatıcı oldu.

  Özellikle tüketicilerin %88’inin arkadaş tavsiyelerine daha fazla önem verdiğini belirtmeniz, WOMM’un ne kadar güçlü bir etkileşim sağlayabildiğini gösteriyor. Memnun kalan bir müşterinin, çevresindekilerle paylaşım yaparak bir ürün veya hizmetin itibarını olumlu yönde etkileyebileceğini anlatmanız çok açıklayıcıydı.

  WOMM’un, dürüstlük ve güvenilirlik üzerine kurulması gerektiğine vurgu yapmanız da çok doğru. Müşterilerin, bir ürün veya hizmet hakkında aldıkları bilgilerin güvenilirliğine ve doğruluğuna inanmaları, WOMM stratejisinin başarısı için kritik bir unsurdur.

  Ayrıca, dijital dünyanın gelişimi ile birlikte dijital WOMM’un da öneminin arttığını belirtmeniz çok yerinde bir tespit. Sosyal medya, inceleme siteleri ve bloglar gibi platformlarda yapılan olumlu veya olumsuz yorumların, potansiyel müşterilerin satın alma kararlarını etkileme kapasitesi büyük.

  Genel olarak, WOMM’un güçlü bir pazarlama stratejisi olduğunu ve doğru şekilde uygulandığında marka bilinirliğini artırmak, müşteri memnuniyetini yükseltmek ve satışları artırmak için büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatan bu yazınızı keyifle okudum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu