BilgilendiriciSEO İpuçları

Backlink Nedir?

Backlink web sitesi sahiplerini yakından ilgilendiren bir kavramdır. Ziyaretçileri doğrudan web sitesine yönlendiren bağlantılara denir.

Backlink en etkili SEO yöntemlerinden birisi olarak düşünülmektedir. Web sitesi istatistiklerinden gelen bağlantı olarak sınıflandırılmıştır. Arama motoru optimizasyonu sağlamaktadır.

En basit anlamda backlink bir internet sitesinin linkinin başka bir internet sitesinde verilmesidir. Başka web adresinin yayınlandığı siteden yayınlanan web sitesine yönlendirme olmaktadır. Bu özgün içerikler için web sitesi içerisinde referans olarak göstermek olarak da tanımlanabilmektedir.

Güvenilir ve güçlü web sitelerden alınan referanslar bağlantılar backlink zeminini oluşturmaktadır. Güçlü web sitelerinden bahsi geçen web sitesine doğrudan yönlendirme işlemi, web sitesinin Google nezdinde hem otoriter hem de güvenilir görünmesine yardımcı olmaktadır. Google analizlerinde güvenilirlik çok önemlidir. Güçlü referans alan web siteleri de arama motorlarında öne çıkarak güçlenmektedir.

Kaliteli backlink, web sitesinin yükselmesi için kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Kalitesiz backlink işlemleri web sitelerine yarardan çok zarar vermektedir. Bu yüzden referans gösterilen sitelerde dikkatli olunmalıdır. Bunun için de backlink analizlerine ağırlık vermek gerekmektedir.

 • Dofollow backlink
 • Nofollow backlink

olmak üzere arama motorlarının aksiyonlarına göre backlink yönteminin iki türü bulunmaktadır.

backlink-nedir

Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow backlink, link veren sitenin arama motoruna verdiği aksiyonun takipçi olduğu anlamına gelmektedir. Rel=dofollow etiketi ile siteden verilen link çıkışına, referans olunduğu ve takip edilmesine onay verildiği anlaşılmaktadır. Dofollow etiketi ile paylaşılan linkler arama motorları tarafından izlenebilmektedir. İzin verilen siteler Google’a bildirilmiş olunduğundan güçlü sitelerin dofollow yaptığı sitelerde olmak arama motorunda güvenilir kazanmayı da kolaylaştırmaktadır.

Nofollow Backlink Nedir?

Nofollow backlink, link veren sitenin aksiyon olarak takip edilmemeyi seçtiği anlamına gelir. Rel=nofollow etiketi ile sitede yer alan bağlantıya referans olmadıklarını ve verilen sitenin Google tarafından takip edilmemesini istediklerini belirtmektedir.

Böylelikle nofollow etiketi ile paylaşılan bağlantılar arama motorları tarafından takip edilmemektedir. Güvenilirliği az olan ve tavsiye edilmeyen sitelerin linklerini paylaşırken yönlendirmeler böylece analizlenmemiş olmaktadır. Genellikle kaynağı belli olmayan ve bilinmeyen bağlantılarda kullanılmaktadır.

Backlink Almanın Faydaları

SEO çalışmalarında backlink çalışmaları ve backlink almanın faydaları, web siteleri için diğer SEO yöntemlerinden daha önemlidir. Çünkü bir web sitesini tanıtmanın en etkili yollarından birisi backlink almaktır. Backlink almanın faydalarını birkaç maddede incelemek mümkündür. Farklı maddeler içerisinde incelense de hepsi birbirini tamamlayıcı özelliğe sahiptir çünkü geri bağlantının getirisi ve amacı ilk önce web sitesini öne çıkarmaktır.

Backlink almak web sitesinin;

 • Sıralamasını yükseltmektedir.
 • Google’ın web sitesini daha hızlı tanımasına yardımcı olmaktadır.
 • Web sitesinin güvenilirliğini ve otoritesini arttırmaktadır.
 • Otoriter sayfalardan siteye trafik yönlendirmekte kullanılmaktadır.

Backlink almanın faydaları bir web sitesi için oldukça kritik olmaktadır. Otoriter ve güvenilir bir web sitesinin bağlantı linkinin yönlendirmesi ile web sitesinin yükselme yolu açılmış olmaktadır. Arama motorlarının analizleri güvenilir sitelerin referanslarına güvenmektedir. Böylelikle referans sonucu yönlenen ziyaretçilerin sitedeki içeriği ulaşmasını sağlamaktadır.

Backlink alınan web sitesi ne kadar güçlüyse getirisi de o kadar yüksek olmaktadır. SEO puanının yükselmesi ile birlikte Google’ın tanınırlığına giren site zaman içerisinde güvenilirlik ve otorite kazanıp arama motorundaki sıralamasında yükselme göstermektedir. Keşfetme sayısı artan web sitesi arama motoru tarafından önerilmeye başlamaktadır. Bu sayede web sitesinin tanınırlığı maksimum seviyede artmış olacaktır.

Küçük ve güvenilir olmayan sitelerden alınan backlinkler yarardan çok zarar sağlayabilmektedir. Referans göstermek kadar referans gösterilen web sitesinin kalitesi de bu bağlamda kritik olabilmektedir. Bu yüzden backlink oluşturulan sitelerin analizleri iyi yapılmalıdır.

backlink-nedir

Backlink Alma Yöntemi

Backlink avantajına sahip olmanın birden çok backlink alma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ücretli ve ücretsiz yöntemler olarak genel bir kategoriye ayrılabilmektedir. Ücretsiz backlink, doğal backlinkleri oluştururken ücretli yöntemler için dışarıdan bir müdahalede bulunmak gerekmektedir.

Doğal Backlink Alırken İzlenmesi Gereken Adımlar

 • Yararlı ve kaliteli içerik sunmak, hitap edilen kitlenin ilgisini çekebilmek için ilgi çekici ve kaliteli içerikler üretmek gerekmektedir. Güçlü geri bağlantılar elde etmek için yararlı bilgiler de sunmak önemlidir. Ziyaretçilerin web sitesini ziyaret etmesi için bir neden verilmesi gerekmektedir. Özgün, iyi hazırlanmış, yararlı ve görsel olarak iyi bir içerik bunu kolaylaştırmaktadır.
 • Aynı kulvarda bulunulan rakipleri analiz etmek yani rakip sitelerin geri bağlantılarını belirleyip bunlara göre bu bağlantılardan yararlanmak backlink alma yöntemlerinden birisidir. Rakip web sitelerinden daha iyi bir içerik ile bağlantı sahiplerinden backlink almak mümkün olmaktadır.
 • Sosyal medyadan alınan dönüşler de backlink için oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Web sitesine yönlendirmenin en pratik ve popüler yollarından birisi olarak tercih edilebilmektedir.
 • Konuk yazar olmak diğer bir etkili backlink alma yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Güçlü ve yüksek ziyaretçi trafiği olan bir web sitesinin herhangi bir içeriğinde konuk yazarlık yapmak backlink kazanmayı sağlayabilmektedir. Müşteri yorumları da konuk yazar olmanın bir yolu olmaktadır. Siteler müşteri yorumlarını ön plana çıkarmaktadır.
 • Forum sayfalarından backlink elde etmek eskiden beri kullanılan fakat modası geçmeyen ve etkili yöntemlerden bir tanesidir. Forum sayfalarından backlink almak kolay olmamakla birlikte alındığı zaman trafiği fark edilir düzeyde arttırmaktadır.
 • Web sitesinin adından sıklıkla bahsedildiği referans sitelerde eğer bir backlink yoksa site sahibi ile iletişim kurularak marka ve isim için bir backlink istenebilmektedir. Böylece bahsi geçen site için bir bağlantı yolu kurulabilmektedir.
 • Site içi bağlantılar tam olarak backlink olarak algılanmasa da doğru anahtar kelime kullanımlarında web sitesinin trafiği için olumlu olacaktır.
 • Belli başlı sitelerden link talep etmek de yine bunun için bir yöntemdir. Doğal olmayan ücretli linkler alınırken düzgün ve kurallı davranmak önemlidir. Bu web sitesinin analizlerini ve yükselmesini arttırabildiği gibi yanlış trafikte düşüşe sebebiyet verebilmektedir.

Backlink Sorgulama Araçları

Web sitesinin backlink sonrası analizlerinin yapılmasında backlink sorgulama araçları kullanılabilmektedir. Backlink web sitesine hızlı bir yükselişle fayda sağlamaktadır. Fakat güvenilir olmayan sitelerden gelen zararlı backlinkler de vardır. Bunların tespitlerinin yapılması, fayda zarar kontrolleri ve trafik akışının izlenmesi gibi işlevlerin görüldüğü araçlar web sitelerinin takiplerini kolaylaştırmakta ve daha dikkatli yorumlanmasını sağlamaktadır. Sayısal ve grafiksel yorumlar web sitesinin SEO çalışmaları için de önemli bir yer oynamaktadır.

Backlink aksiyonlarını takip etmeyi kolaylaştıracak araçlardan bir kaç tanesi şöyle listelenmektedir;

Ahrefs

En tanınan ve en fazla verim alınan backlink sorgulama araçları kategorisinde yer alan Ahrefs.com ücretli ve ücretsiz versiyonları ile hizmet vermektedir. Özellikle birçok SEO firmasının da tercihi olan bu araçta backlink sayı ve bölge yüzdeliklerini görmek mümkün olmaktadır. Dofollow ve nofollow linkleri de ayrıştırarak gösteren site grafik olarak da verilerin yorumlanmasına olanak sağlamaktadır.

Semrush

Konumu ve kullanımı bakımından ve bakabileceğiniz bilgiler bakımından Ahrefs tool ile benzerlik gösteren Semrush, kullanım tiplerine göre ve kullanımda iyi yön kötü yönlerine göre Ahrefs ile ayrılmaktadır. Backlink ile ilgili bilgi edinmek için Semrush aracı da kullanılabilmektedir.

Open Site Explorer

Son zamanlarda kullanımı azalan fakat yine de bulunması zor olan linklerin taranmasında hassas olan open site explorer da linklerin geliş şekillerinin ayrıştırmasını yapan araçlardan biri olmaktadır. Hassas tarama özelliklerinin dışında open site explorer rakip araçlara göre daha az sonuç çıkartmaktadır.

Cognitive SEO

Analizleme ve yorumlama işlemlerinde oldukça yardımcı olan backlink sorgulama araçları arasındadır. Linklerin araştırmasında, dağılımlarının gösteriminde ve bunların haritalanmasında oldukça uzman çalışmaktadır. Tek başına toplamaktan ziyade bir araya topladığı çok sayıda analiz ve bilgiyi birleştirip sunmaktadır.

Searchmetrics

Backlinks analiz ve sonuçlarını sergilemektedir. Searchmetric aracını diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi olarak ücretli moda geçildiğinde SEO hizmetleri vermektedir. Backlink alınan siteleri ise analizleyip grafik halinde sunmaktadır.

backlink-nedir

Backlink Reddetmek

Birincil amaç web sitesi için fayda sağlamaktadır fakat web sitesi için zararlı olabilecek bağlantılarda backlink reddetme ve zararı engelleme işlemleri de yapılmaktadır. Farklı farklı sitelerden yönlendirme ve backlink sağlanabilmektedir.

Fakat bunların hepsi web sitesini olumlu etkilememektedir. Backlink sorgulama araçları ile alınan analizlerde zararlı olan backlinkler saptanmalı ve reddetme yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde web sitesi sıralamasında düşüşler yaşanabilmektedir.

Backlink reddetme işlemi, web sitesine gelen olumsuz trafikten web sitesini korumakta ve bunun yanı sıra arama motoruna spam bildirildiği için bildiren sitenin güvenilirliğini de arttırmaktadır. Zararlı web sitelerinden alınan backlinklerde ceza olarak sıralamanın düşebileceği gibi zararlı sitelerin tespitinde sıralama yükselebilmektedir.

Disavow gibi araçlar ile backlink reddetme yapılabilmektedir. Bu amaç ile çok sayıda uygulama geliştirilmiştir ve kullanılmaktadır. Disavow aracı Google’ın oluşturduğu ve web sitesinin güvenliğini korumayı amaçlayan araçlardan birisidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu